Jaké to je slyšet hlasy, nebo mít vize?

Každý z nás je jedinečný a tomu odpovídají i hlasy, jejich povaha, obsah a identita, stejně jako jejich dopad na běžné fungování.

Níže uvádíme základní přehled o hlasech a vizích. Pokud máte jinou zkušenost, neznamená to, že jste divní, nebo jiní, prostě to jen prožíváte jinak.

Hlasy

Někteří lidé slyší hlasy, přestože kolem nikdo není. Mohou to být hlasy lidí, které znají, ale i hlasy cizích lidí. Může jich být různý počet – jeden hlas, ale i celý dav hlasů, takže některé z nich mohou být těžko rozlišitelné. Mohou šeptat, mluvit potichu nebo nahlas, ale i křičet. Mohou být ženské, mužské, ale také to mohou být hlasy, kde nelze pohlaví odhadnout. Některé hlasy mohou mít jména. Mohou mluvit nonstop, jen v určitou denní dobu, nebo jednou za čas za určitých okolností. Mohou k nám souvisle promlouvat, nebo jen říkat určitá slova, nebo hlásky. Někteří lidé naopak neslyší slova, ale jen zvuky, jako například ťukání, šelest, křik, hudbu, apod.

„Na odchodu jsem zaslechla hlas, jak říká: „Odchází z místnosti“. Ohlédla jsem se, ale nikdo tam nebyl, přestože zřetelnost toho hlasu byla nepopiratelná. „Otevírá dveře,“ ozvalo se znovu. Tak se objevil ten hlas. Přetrvával týdny a popisoval ve třetí osobě vše, co jsem dělala“ (Eleanor)¹.

Některé hlasy mohou být pozitivní – mohou člověka podporovat, nebo mu dodávat odvahu, kterou potřebuje v průběhu dne k překonání životních situací.

„Slyším hlasy milých lidí, které mi pomáhají, radí mi, mluví na mě. Když se cítím zle, povzbudí mě. Říkají mi co jíst, co nakoupit, kdy stihnout autobus… Hlasy jsou pro mě požehnáním“ (Gwen)³.

Některé hlasy mohou být matoucí – mohou dělat ozvěnu myšlenek, opakovat po vás co řeknete, nebo suše komentovat to, co děláte, nebo opakovat divné fráze. Některé hlasy mohou být naopak hrozivé, extrémně kritické, nebo nařizující. Mohou tvrdit, že mají nadpřirozenou moc a sílu a mohou zastrašovat a vydírat člověka, který je slyší. Některé hlasy mohou člověka zesměšňovat, nebo zraňovat (někdo například slyší dav hlasů, které na něj křičí, nebo hlasy, které nahlas probírají intimní záležitosti z jeho života).

Vize

Někteří lidé vidí věci, které ostatní nevidí. Tyto vize mohou být velmi jasné a realistické, jiné vize mohou mít naopak mlhavé nebo nejasné obrysy. Někteří lidé vidí hlasy (jako například barvy, obrazce, apod..) Někdo jiný může mít vize v podobě hmyzu, nebo pavouků, které ostatní nevidí.

„Než zemřel, vyhrožoval mi, že se pro mě vrátí. Po jeho smrti jsem ho několikrát zahlédla a byla jsem přesvědčená, že se vrátil, abych o tom mlčela“ (Jean)².

Vize některých lidí jsou velice komplexní, jako by vstoupili do úplně jiného světa. Časté jsou také vize, během kterých lidé, nebo objekty, mění tvar. Během těchto vizí například někomu zkamení obličej, nebo se lidem změní barva očí, nebo vidí barevnou auru okolo lidí.

Obdobně jako u hlasů, i vize mohou mít různé dopady – některé jsou uklidňující, jiné směšné, hrozivé, nebo rozptylující.

Vůně, pachy

Někteří lidé cítí vůně, které jim vybavují zážitky z minulosti. Mohou to být vůně zprostředkovávající příjemné vzpomínky, jako například parfém člověka, kterého jsme měli rádi, nebo vůně oblíbeného jídla.

Obdobně ale mohou lidé vnímat vůně, které jim připomínají traumatizující události z minulosti. Například někdo, kdo přežil požár domu, může cítit pach kouře v situacích, kdy ho přepadne úzkost. Někdo, komu ublížil člověk, který používal určitý parfém/ kolínskou, může tuto vůni opakovaně cítit, přestože se v okolí nenachází nikdo, kdo by takto mohl vonět. Takový zážitek může člověka hodně vyděsit, obzvlášť pokud si v dané situaci neuvědomí, že to je vzpomínka na čichový vjem z minulosti.

Pro řadu lidí ale nejsou pachy spojeny s žádnou traumatickou událostí z minulosti. Přesto mohou za určitých situacích cítit například ucházející plyn, ohňový kouř, nebo zápach zkaženého jídla. Tyto pachy mohou být naprosto přesvědčivé a mohou způsobit, že se člověk začne bát o svůj život.

Chutě

Někteří lidé vnímají chutě, které ostatní neregistrují. Někteří lidé cítí v jídle například hořkou chuť, která v nich vzbudí obavy, nebo podezření, že jídlo není v pořádku. Mohou se začít bát, že je chce někdo otrávit, nebo že někdo manipuloval s jejich jídlem.

Stejně tak mohou mít lidé chuťové vjemy, přestože zrovna nic nejí. Chuťový vjem se může objevit například když na něco myslí, nebo sledují televizi. Tyto chuťové vjemy mohou být příjemné (jako chuť čokolády nebo oblíbeného jídla), ale i nepříjemné (např. hořké nebo kovové chutě).

Pocity (doteky)

Někteří lidé vnímají pocity na kůži, přestože se v jejich blízkosti nikdo nenachází. Může jim naskakovat husí kůže, mohou vnímat lechtání, nebo štípání. Někdy lidé mají pocit, že jim něco leze pod kůží, což je může vést k obavám o vlastní zdraví.

Pochopitelně, takové pocity mohou být zneklidňující, nebo děsivé.  Není to ale nutně pravidlo. Pro lidi, kteří se cítí osaměle, slyší vlídný hlas a vnímají dotek na rameni, může být takový pocit uklidňující. Mohou vnímat, že se je hlas snaží podpořit.

zdroj: 
(1) Longden, E. (2013, February). Hlasy v mojí hlavě. [Video file]. Získáno 3.12.2016 z http://www.slysenihlasu.cz/2016/09/17/eleanor-longdenova-hlasy-v-me-hlave/
(2) Ainscough, C. & Toon, K. (2000). Breaking Free Workbook. Practical help for survivors of child sexual abuse. London: SPCK.
(3) Hearing Voices Network. (2015). The impact of hearing voices group. Získáno 3.12.2016 z http://www.slysenihlasu.cz/2016/08/20/rozhovor-se-cleny-skupiny-v-britskem-sheffieldu/
(neuvedeno) Hearing Voices Network. (2016). Basic Informations about voices & visions. Získáno 3.12.2016 z http://www.hearing-voices.org/voices-visions/

 

8 komentářů u „Jaké to je slyšet hlasy, nebo mít vize?

  1. Dobrý den prosim vás můj syn slyšel svého otce ve snu jak mu říká ahoj pepi nevím ja jsem jako matka usoudila že můj manžel který nám odešel v březnu nemá něco nedoreseno nebo opravdu moc ma rad svého syna tak na něj dává tam nahoře pozor nevím děkuji vám za vysvětlení Marta Dankova

  2. Dobrý den, Karyno, díky za příspěvek. Není na to obecně platná odpověď: Lékař, který je zastáncem farmak, Vám řekne, že ano. Lidé, co se těmi farmaky léčí, Vám někteří řeknou, že jim to pomohlo, jinému vůbec. Z toho, co vím o dané věci já: Farmaka (antipsychotika) pomohou asi třetině lidí, je to ale vykoupené nežádoucími účinky (nárůst hmotnosti, atd…). Ze současných výzkumů víme, že odhadem u 70% lidí, co slyší hlasy, se jedná o následek traumatické události. Hlasy představují vytěsněné emoce a sebehodnocení. Jejich význam a pochopení je klíčem k uzdravení. Na tom jsou postaveny skupiny Slyšení hlasů, budeme rádi, když se k nám připojíte (Na Facebooku, nebo přímo ve svépomocné skupině). Na tomto webu v záložce http://www.slysenihlasu.cz/category/jak-zvladat-hlasy/ zároveň najdete tipy, jak Vy sama na zlepšení můžete pracovat. Rozhodně se koukněte na video s Eleanor Longdenovou, kde ona popisuje některé z našich principů, na základě kterých se ona uzdravila. http://www.slysenihlasu.cz/2016/09/17/eleanor-longdenova-hlasy-v-me-hlave/
    Přeji pěkný den.

  3. Dobrý den, jsem přesný příklad článku.. Hlasy byly milí i manipulující. Prorostlo to do toho, že dokážou ovládat mé emoce a chování a mluvily skrze mě.Delaji si tím ze mě srandu. Chci se zeptat, je pomocí medikace možné úplné vyléčení? Jsem z toho už hodně nesvá. Mám pocit , že ztrácím sebe a je dost těžké s tím žít.

  4. celkem dlouho už slyším jak mi pořád někdo něco vyčítá i když jsem sama v místnosti … Poslední dobou jsem se toho začala bát a nevím co s tím mám dělat už mě to pomalu dohání k šílenství…. znám i jméno té věci která na mě pořád mluví ale nemohu jí nikde říkat je to jak začarovaný kruh

  5. Tady roman ja taky pocujem hlasy v mojej hlave jeden muzsky a jeden zensky z rodiny neviem ako alebo kde zacat ale clanok vystihuje presne to co prezivam. Ako napr z clanku Mohou to být hlasy lidí, které znají, ale i hlasy cizích lidí. Může jich být různý počet – jeden hlas, ale i celý dav hlasů, takže některé z nich mohou být těžko rozlišitelné. Mohou šeptat, mluvit potichu nebo nahlas, ale i křičet. Raz som sa aj pohadal vo svojej hlave a to tim ze som balil tu zenu no aspon ten hlas so zenskim hlasom pricom v mojej hlave to tak vypadalo ze su pár a ten muzsky hlas som posielal spat pohadal som sa s tim muzskim hlasom ten zensky som dalej nepocul. No a to bolo vecer a nadruhy den jak som vstal ma strasne bolela hlava. A septat to len teraz pred nedavnom asi pred dvoma mesiacmi som pocul v praci na wc jak som kouril po tajomky…Mohou k nám souvisle promlouvat, nebo jen říkat určitá slova, nebo hlásky..take promluvaji ku mne zo zenskeho aspon sa mi zda ze to je zensky hlas niekedy pocujem aj len hmkanie.ozvena myslenek opakovani toho naco myslim .je toho strasne velmi vela. A ja si myslim ze vy by ste mi urcite vedeli poradit pomoct alebo aspon by ste ma urcite pochopily lebo s nikim som o tom nerozpraval lebo si myslim co je viac nez iste ze by ma pavazovali za idiota nebo co ja vim co. Mohly bychom se s kontaktovat nejak nebo stretnut?

  6. Tady Jirka Kružík, mám také hlasy a slyším paní Anife Vyskočilovou, možná se dám léčit hypnózou,tam příjdou na příčinu

Napsat komentář