Proč se to děje?

Spousta lidí slyší, vidí, nebo prožívá něco, co jiní lidé neznají, protože to nikdy nezažili. Máte taky ten dojem, protože se to týká Vás nebo někoho z Vašeho okolí? Pak vězte, že v tom nejste sami. Pokud se chcete dozvědět více, čtěte dál…

Slyšení hlasů je dokumentováno ve všech kulturách. Tanya Luhrmannová ze Stanfordské univerzity zjistila, že hlasy jsou utvářené danou kulturou. Zatímco v Americe bývají hlasy agresivní a hrozivé, v Africe a Indii bývají hravé a laskavé.

Nabízí se hned několik způsobů, jak dát hlasům, vizím a dalším neobvyklým prožitkům, které Vy anebo někdo z Vašeho okolí zažíváte, význam. Jak jim porozumět. Možná už v tom máte zcela jasno. Ale pokud dosud tápete, nebo Vás zajímá, jak se na to dívají jiní, sepsali jsme několik věcí, které bývají za příčinu hlasů, vizí atd. považovány nejčastěji:

Trauma/složité životní situace

Sem patří: šikana v dětství/zaměstnání, rozpad partnerského vztahu, zneužívání, hádky s partnerem/v rodině, stres, těžká nemoc, napadení/přepadení a životní změny jako jsou změna/ztráta zaměstnání, rozvod, úmrtí někoho blízkého a cokoliv dalšího, co s Vámi otřese, co způsobí, že se budete cítit vystrašený a/nebo zmatený.

Všechny tyto události nás mohou poznamenat – změnit způsob, jakým sami sebe vnímáme a jak vnímáme ostatní. A jsou to právě nejrůznější rušivé myšlenky a pocity, které jsou spojované s přítomností hlasů a vizí.

 Spirituální (duchovní) prožitky

Za spirituální/náboženský prožitek můžeme označit zkušenost, kterou si prošel každý, kdo slyšel hlas boha nebo jiné náboženské postavy/bytosti. Pro někoho to může být obohacující zkušenost, jiného to vystraší.

Jestliže hlas, který slyšíte, považujete za hlas boha, ďábla, anděla, démona nebo jiné spirituální bytosti, pravděpodobně ho prožíváte jako hlas s velkou mocí. Možná máte nutkání splnit jakýkoliv jeho požadavek. Jednotlivá náboženství a náboženské směry mají vlastní způsob jak zjistit, zda se skutečně jedná o spirituální zážitek. Zároveň poskytují návody, jak se v podobných případech zachovat.

 Přirozené rozdíly mezi jednotlivými lidmi

Někdo slyší hlasy nebo má vize už od dětství. Slyšet věci, které ostatní neslyší, je tak pro něho běžnou součástí života (tedy nic divného ani ohrožujícího). Někdo je levák a někdo slyší hlasy nebo vidí věci, které ostatní nevidí. Každý jsme jedinečný.

Někdy se ale hlasy/vize, obsah hlasů/vizí, které takový člověk má, změní. Je to signál, že tento člověk potřebuje pomoc a podporu. Kdy a jak se hlasy a vize mění je velmi důležité vědět. Tyto změny poukazují na změny v životě člověka, který hlasy/vize má, a pomáhají tak najít i způsob pomoci, kterou případně daný člověk potřebuje.

 Citlivost/speciální dar

Na světě existují kultury, které věří, že duchové komunikují s žijícími lidmi. Někdy se jedná o zemřelé předky, jindy o duchovní vůdce, kteří podle těchto kultur s lidmi navazují kontakt. Existují také lidé, kteří sami sebe považují za velmi citlivé a hovoří o speciální daru/talentu, díky němuž mohou s duchy mluvit.

Označení osob s tímto speciálním talentem se v jednotlivých zemích a kulturách liší. Často se ale setkáváme s označením šaman a médium. Říká se, že daný člověk během rozvoje svého talentu cítí ohrožení a zmatek.

 Emocionální problémy

Hlasy nebo vize mohou spustit i silné emoce. Například člověk, který cítí velkou úzkost, může slyšet hlasy, které ho varují před nebezpečím. Ten, kdo se cítí deprimovaný, zase může slyšet hlasy, které ho označují za špatného nebo říkají, že si zaslouží být potrestán apod.

Někdo se setkal s označením psychóza, někomu možná bylo řečeno, že dokonce psychózou trpí (zejména pak tomu, koho doposud neznámé prožitky, hlasy a vize hodně vystrašily).

Jako psychóza se označuje stav, kdy si člověk přestane svět kolem sebe vykládat do té doby pro něho obvyklým způsobem. Daný člověk se pak můžeš cítit velmi zmatený, paranoidní nebo ho mohou napadat myšlenky a přesvědčení, se kterými je těžké se vyrovnat.

Zdravotní problémy

Zdravotní stav nebo – li to, v jakém fyzickém stavu je naše tělo, s psychikou úzce souvisí. Nedostatek spánku, horečka, epilepsie, zranění hlavy, braní nelegálních (a i některých legálních) drog, nedostatek sociálních kontaktů – to jsou jen některé z možných fyzických příčin hlasů a vizí.

Pokud máte pocit, že je s Vaším tělem něco v nepořádku, obraťte se na svého lékaře.

Výše jsme popsali jenom některé z možných vysvětlení. Pokud v tom zatím máte zmatek, pro začátek bude stačit, když si budete všímat, co Vaše hlasy/vize spouští a/nebo co je zhoršuje, takže je potom těžší je zvládnout.

Spouštěčem může být únava, některé emoce (jako vztek, frustrace, smutek), místa, situace nebo část dne (ráno/noc atd.).

K porozumění Vašeho prožívání Vám může pomoct rozhovor s někým komu důvěřujete a také návštěva svépomocných skupin.

Další články:

Eleanor Longdenová: Hlasy v mé hlavě Eleanor Longdenová byla běžnou studentkou, která se s elánem vrhá do vysokoškolského života. Ovšem jen do doby, než se jí v hlavě začaly ozývat hlasy....
Všechno co jste chtěli vědět o hlasech, ale báli jste se zeptat Ať už hlasy slyšíte či ne, jistě máte řadu otázek. Jaké to je, když člověk slyší hlasy? Vnímají to všichni lidé stejně, nebo odlišně? Mluví hlasy nará...
Životní zkušenosti a rady 50 lidí, kteří zvládají hlasy Padesát lidí, kteří zvítězili nad svými hlasy, má jedno společné: Podnikli ve svém životě několik klíčových změn, díky kterým zvládají hlasy a žijí sp...

7 komentářů u „Proč se to děje?

  1. Já měla zážitek, kdy jsem slyšela jak si stromy mezi sebou povídají. Bylo to krásné a uvědomila jsem si, jak je příroda mezi sebou propojená, živá a že nás obklopují živé bytosti. K tomuto zážitku jsem měla i nepřijemný pocit, který to všechno bagatelizoval a můj zážitek znevažoval. Když jsem ale dala průchod těm citlivým a křehkým vjemům – propojenosti s přírodou, ulevilo se mi, ale musela jsem v sobě přijmout to, co jsem vnímala.

  2. Člověk hned pozná oč jde, když nahlas nebo v duchu vysloví jméno Ježíš Kristus. Doslova. Dovolá se ho. To tyto hlasy docela paralyzuje. A nemusíte být věřící. O to více budete překvapeni. Pak můžete hlasům rozkázat, aby zmizely. Je to tak.

  3. No tak rozhodne jako dar bich to ja nenazval. Nechci te strasit ale to je skor nejaka kliadba alebo nieco podobne ,ci su to hlasy pozitivni nebo negativni. Kdyz su to hlasy pozitivni a posluchas je tak tim je jenom krmis no ale tak zalezi na tom ci stim chces zit nebo ne. Pri negativnich hlasech treba zachovat klid a povedat si su to jenom hlasy hlasy ti predsa nemuzu ublizit a ani nikomu inemu.ja rozhodne pocuvam hlas srdca a to by som odporucal aj tebe a tech hlasu se rozhodne zbavit ci su pozitivni nebo negativni ale urcite neradim tabletky ci prasky nebo nieco podobne musis najprv hlavne pocuvat ale jednoznacne sa neriadit timy hlasy a hlavne rozoznavat te vlastne mislienky od tich hlasu. A buh to rozhodne neni na to nedaj. No ale ak si veriaca to rozoznas i sama.

  4. Ale kto nebo co to vlastne muze bit?ja som strasne rad ze som nasiel takuto skupinu ludi lebo do teraz som si myslel ze som sam v takejto situacii a hlavne aj clanky ma potesily lebo vystihuju hlavne to co prezivam. Jak je aj pisane v clanku niektorim ludom tie hlasy neprekazaju niektorim zase naopak. Mne napriklad prekazaju od sameho zaciatku.lebo za prve neviem odkial a co za hlasy to mozu bit .ale ze by to bol nejaky dar to si ja moc nemyslim .mal som aj taky pripad ze mi radily napr.co mam povedat .ak som to uznal za vhodne tak som to povedal ak nie tak som to nepovedal. Alebo aj ked som to uznaval za vhodne som to naschval nepovedal. Lebo som si pomyslel ze mozno ze to tym zivim. Ako som uz aj napisal mam toho strasne vela a aj mnoho otazok na ktore mi mozno budete vedet odpovedat alebo mozno ani vy neviem uz som sa pridal do facebookovej skupiny tesim sa na vas a nato ze budeme moct si zdielat svoje problemy ci pripady neviem jak to mam presnejsie nazvat a dufam ze si navzajom pomozeme

  5. Prečítaj si knihu od Anastasia Novych: „Sensei ze Šambaly“ – nájdeš tam všetko postupne vysvetlené, krok po kroku. Je to písané formou príbehu mladeho dievčata. Odkryva to všetky súvislosti, ako čo v živote funguje. Dočítaš sa všetko

  6. Nikol jsme odpověděli do soukromé zprávy. Budeme ale rádi, když se připojíte se svým názorem, ať již zde nebo v naší facebookové skupině.

  7. dnes jsemse produdila v 12:00 o půlnoci a tak jsem si zasla na záchod a najednou jsem slyšela nějaké zkuky a čindál více se to přibližovalo a víc a víc hlasiteji. Pomůže mi nekdo co se to se mnou děje nevím jesli mam nějaky dar nebo co PROSÍM POMOC!! jesli víte co s tím pište DĚKUJI

Napsat komentář