Proč se to děje?

Spousta lidí slyší, vidí, nebo prožívá něco, co jiní lidé neznají, protože to nikdy nezažili. Máte taky ten dojem, protože se to týká Vás nebo někoho z Vašeho okolí? Pak vězte, že v tom nejste sami. Pokud se chcete dozvědět více, čtěte dál…

Nabízí se hned několik způsobů, jak dát hlasům, vizím a dalším neobvyklým prožitkům, které Vy anebo někdo z Vašeho okolí zažíváte, význam. Jak jim porozumět. Možná už v tom máte zcela jasno. Ale pokud dosud tápete, nebo Vás zajímá, jak se na to dívají jiní, sepsali jsme několik věcí, které bývají za příčinu hlasů, vizí atd. považovány nejčastěji:

Trauma/složité životní situace

Sem patří: šikana v dětství/zaměstnání, rozpad partnerského vztahu, zneužívání, hádky s partnerem/v rodině, stres, těžká nemoc, napadení/přepadení a životní změny jako jsou změna/ztráta zaměstnání, rozvod, úmrtí někoho blízkého a cokoliv dalšího, co s Vámi otřese, co způsobí, že se budete cítit vystrašený a/nebo zmatený.

Všechny tyto události nás mohou poznamenat – změnit způsob, jakým sami sebe vnímáme a jak vnímáme ostatní. A jsou to právě nejrůznější rušivé myšlenky a pocity, které jsou spojované s přítomností hlasů a vizí.

 Spirituální (duchovní) prožitky

Za spirituální/náboženský prožitek můžeme označit zkušenost, kterou si prošel každý, kdo slyšel hlas boha nebo jiné náboženské postavy/bytosti. Pro někoho to může být obohacující zkušenost, jiného to vystraší.

Jestliže hlas, který slyšíte, považujete za hlas boha, ďábla, anděla, démona nebo jiné spirituální bytosti, pravděpodobně ho prožíváte jako hlas s velkou mocí. Možná máte nutkání splnit jakýkoliv jeho požadavek. Jednotlivá náboženství a náboženské směry mají vlastní způsob jak zjistit, zda se skutečně jedná o spirituální zážitek. Zároveň poskytují návody, jak se v podobných případech zachovat.

 Přirozené rozdíly mezi jednotlivými lidmi

Někdo slyší hlasy nebo má vize už od dětství. Slyšet věci, které ostatní neslyší, je tak pro něho běžnou součástí života (tedy nic divného ani ohrožujícího). Někdo je levák a někdo slyší hlasy nebo vidí věci, které ostatní nevidí. Každý jsme jedinečný.

Někdy se ale hlasy/vize, obsah hlasů/vizí, které takový člověk má, změní. Je to signál, že tento člověk potřebuje pomoc a podporu. Kdy a jak se hlasy a vize mění je velmi důležité vědět. Tyto změny poukazují na změny v životě člověka, který hlasy/vize má, a pomáhají tak najít i způsob pomoci, kterou případně daný člověk potřebuje.

 Citlivost/speciální dar

Na světě existují kultury, které věří, že duchové komunikují s žijícími lidmi. Někdy se jedná o zemřelé předky, jindy o duchovní vůdce, kteří podle těchto kultur s lidmi navazují kontakt. Existují také lidé, kteří sami sebe považují za velmi citlivé a hovoří o speciální daru/talentu, díky němuž mohou s duchy mluvit.

Označení osob s tímto speciálním talentem se v jednotlivých zemích a kulturách liší. Často se ale setkáváme s označením šaman a médium. Říká se, že daný člověk během rozvoje svého talentu cítí ohrožení a zmatek.

 Emocionální problémy

Hlasy nebo vize mohou spustit i silné emoce. Například člověk, který cítí velkou úzkost, může slyšet hlasy, které ho varují před nebezpečím. Ten, kdo se cítí deprimovaný, zase může slyšet hlasy, které ho označují za špatného nebo říkají, že si zaslouží být potrestán apod.

Někdo se setkal s označením psychóza, někomu možná bylo řečeno, že dokonce psychózou trpí (zejména pak tomu, koho doposud neznámé prožitky, hlasy a vize hodně vystrašily).

Jako psychóza se označuje stav, kdy si člověk přestane svět kolem sebe vykládat do té doby pro něho obvyklým způsobem. Daný člověk se pak můžeš cítit velmi zmatený, paranoidní nebo ho mohou napadat myšlenky a přesvědčení, se kterými je těžké se vyrovnat.

Zdravotní problémy

Zdravotní stav nebo – li to, v jakém fyzickém stavu je naše tělo, s psychikou úzce souvisí. Nedostatek spánku, horečka, epilepsie, zranění hlavy, braní nelegálních (a i některých legálních) drog, nedostatek sociálních kontaktů – to jsou jen některé z možných fyzických příčin hlasů a vizí.

Pokud máte pocit, že je s Vaším tělem něco v nepořádku, obraťte se na svého lékaře.

Výše jsme popsali jenom některé z možných vysvětlení. Pokud v tom zatím máte zmatek, pro začátek bude stačit, když si budete všímat, co Vaše hlasy/vize spouští a/nebo co je zhoršuje, takže je potom těžší je zvládnout.

Spouštěčem může být únava, některé emoce (jako vztek, frustrace, smutek), místa, situace nebo část dne (ráno/noc atd.).

K porozumění Vašeho prožívání Vám může pomoct rozhovor s někým komu důvěřujete a také návštěva svépomocných skupin.

3 komentáře u „Proč se to děje?

  1. dnes jsemse produdila v 12:00 o půlnoci a tak jsem si zasla na záchod a najednou jsem slyšela nějaké zkuky a čindál více se to přibližovalo a víc a víc hlasiteji. Pomůže mi nekdo co se to se mnou děje nevím jesli mam nějaky dar nebo co PROSÍM POMOC!! jesli víte co s tím pište DĚKUJI

    1. Nikol jsme odpověděli do soukromé zprávy. Budeme ale rádi, když se připojíte se svým názorem, ať již zde nebo v naší facebookové skupině.

    2. Prečítaj si knihu od Anastasia Novych: „Sensei ze Šambaly“ – nájdeš tam všetko postupne vysvetlené, krok po kroku. Je to písané formou príbehu mladeho dievčata. Odkryva to všetky súvislosti, ako čo v živote funguje. Dočítaš sa všetko

Napsat komentář